instagram facebook pinterest email

Prawdy i mity na temat tkanin lnianych i konopnych

dekoracyjny len naturalny

W ciągu ostatniej dekady zarówno na rynku odzieżowym jak i w branży dekoracji wnętrz coraz bardziej zaznacza się obecność nowych marek szyjących kolekcje ubrań czy tekstyliów domowych z lnu. Na ten trend nakłada się dodatkowo wzrastająca popularność innych naturalnych tkanin, szczególnie konopnych i jutowych. Mimo to w świadomości dużej części społeczeństwa wciąż jeszcze obecne są obiegowe i często niemające już odzwierciedlenia w rzeczywistości opinie dotyczące tego typu materiałów. Poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym z nich i odniesiemy je w szczególności do tkanin obecnych w naszej ofercie, czyli lnianej i konopnej. 

 

OPINIA 1: SĄ NIEPRZYJEMNE DLA SKÓRY I DRAPIĄ

 

Ze względu na większą popularność powyższe przekonanie szczególnie często odnosimy do lnu. Niejednokrotnie kojarzy nam się z on z grubym, ciężkim, surowym, a przez to nieprzyjemnym w dotyku, drapiącym materiałem. W sporej mierze jest to spowodowane naszymi doświadczeniami z tkaniną lnianą z poprzednich dekad i nie do końca ma odzwierciedlenie w czasach współczesnych. W tym przypadku wiele zależy od rodzaju wybranej tkaniny – najczęściej jej faktury, gramatury i wykończenia (zmiękczenia). Niemałą rolę odgrywa tutaj również sama jakość materiału. Niemniej jednak większość wykorzystywanych obecnie rodzajów lnu i tkanin konopnych, szczególnie w przypadku ubrań i pościeli, jest w rzeczywistości lekka i bardzo przyjemna w dotyku. Co więcej, tkaniny te dodatkowo miękną z czasem i poprzez swoje hipoalergiczne właściwości są odpowiednie dla wielu rodzajów skóry. Natomiast surowy, mięsisty len ze względu na swoją wyrazistą i unikatową fakturę, jest często wykorzystywany między innymi do dekoracji wnętrz. 

 

OPINIA 2: MAŁY WYBÓR KOLORÓW

 

To kolejny mit – współczesna oferta tkanin naturalnych, przede wszystkim lnianych, to jednocześnie duży wybór różnorodnych kolorów i odcieni. Od tych żywych i nasyconych po eleganckie i zgaszone barwy czy delikatne pastele. Oprócz klasycznego naturalnego koloru (zresztą o niezwykle modnym ostatnio neutralnym beżowym odcieniu) do wyboru mamy wiele opcji kolorystycznych oferowanych przez szeroką gamę marek.

 

OPINIA 3: SĄ DROGIE

 

To częściowo jest prawda – tkaniny lniane i konopne, szczególnie wyprodukowane w Europie i z certyfikatami GOTS lub Oeko-Tex, są droższe od wielu materiałów obecnych na rynku. Wiąże się to z stosunkowo czasochłonnym procesem wytwarzania tkaniny o wysokiej jakości i wciąż mniejszym niż w przypadku na przykład tkanin poliestrowych gronem odbiorców końcowych. Tkaniny naturalne zdecydowanie wyróżniają się natomiast swoją trwałością i często są określane jako inwestycja na wiele lat. Odpowiednio pielęgnowane będą służyły nam przez dekady (w poprzednich wiekach len często przekazywany był w rodzinie z pokolenia na pokolenie). Co więcej, ich właściwości prozdrowotne, naturalne pochodzenie i zminimalizowany negatywny wpływ na środowisko sprawiają, że w wielu przypadkach wygrywają konkurencję z tańszymi materiałami.

 

OPINIA 4: GNIOTĄ SIĘ

 

Zdecydowanie tak – tkaniny lniane i konopne gniotą się. Wynika to z jednej z naturalnych cech ich włókna – małej elastyczności i sprężystości. Jednak ta sama cecha sprawia również, że ubrania czy tekstylia z tych tkanin zachowują swój kształt. Dla wielu osób gniotliwość tkanin naturalnych nie stanowi problemu, a wręcz dodaje im faktury i uroku. Dla pozostałych istotny może być fakt, że len i konopie można prasować w wysokich temperaturach (najlepiej lekko wilgotne). Zagniecenia są również optycznie mniej widoczne w przypadku ciemniejszych tkanin. Natomiast niezwykle ważne jest podkreślenie faktu, że gniecenie się tego typu tkanin jest jednocześnie potwierdzeniem ich wysokiej jakości i braku innych domieszek w składzie.

 

Skip to content